Riman (román)


RIMAN
(2. diel z trilógie Richard Smetana)
román, obálka: Ján Brezina
Titulka

Anotácia:
Čo spája dvoch hrdinov z úplne odlišných historických období?

2. storočie n.l.: Marcus Valerius Maximianus je veliteľom rímskej jazdy na severnom brehu Dunaja, kde légie pod velením cisára Marca Aurélia vedú vojnu s Markomanmi a Kvádmi. Počas jedného výpadu smerom k Váhu sa Maximianus nečakane stane hrdinom, keď vyhrá prehratú bitku a osobne zabije mocného germánskeho náčelníka. Stane sa obľúbencom cisárov, vojakov aj žien a jeho život sa zmení – stúpa nahor. Velí légiám a dostane sa až do Trenčína…

Súčasnosť: Richard Smetana je novinár, ktorý sa náhle stane hrdinom, keď na bratislavskom letisku zabráni tragédii a zastaví šialenca, ktorý si tam namiesto batožiny priniesol kalašnikov. Okamžite je z neho miláčik médií, davov a žien, popritom ale rieši vážnu osobnú krízu a bojuje so strasťami, ktoré hrdinstvo a sláva prinášajú.

Ako sa vyvinú životy dvoch hrdinov, storočiami od seba vzdialených a predsa natoľko blízkych? Riman je voľným pokračovaním románu Potomok.

Riman je od 31. októbra 2018 v predaji cez vydavateľstvo Marenčin PT, zakúpiť ho môžete v kníkupectvách Martinus, Panta Rhei či Knihomol.

Krst knihy prebehol 5. decembra v bratislavskom Martinuse, tu nájdete fotografie z udalosti. Krstným otcom bol známy rapper Tono S.

 

Úryvky:
Valao sa rozrehotal. Pozrel sa na svojich mužov a čosi po germánsky vykríkol. Naristovia opäť začali jačať a bolo jasné, že o chvíľu sa rozbehnú na Rimanov, ktorým už tvrdý výcvik umožnil rýchlo sa zhromaždiť do potrebnej formácie. Štíty vpredu ako hradba proti najlepším germánskych šprintérom, oštepy s dlhými olovenými hrotmi nachystané pre tých najnedočkavejších, ďalšie rady legionarov podopierajúce vždy radu pred sebou, pripravení lukostrelci…
Maximianus sa spokojne usmial. Toto je vexillatia ako sa patrí.
„Ste pripravení na vojnu?” zareval so zdvihnutou spathou a podarilo sa mu na tomto brehu prekričať germánsky rev.
„Áno!” rovnako mocne zarevali Rimania a Maximianovi sa až naježili chlpy na zátylku. Bojová nálada postupne zovierala krv.
„Ste pripravení na vojnu?” zakričal po druhýkrát so zdvihnutou spathou a rímska odpoveď zaburácala ešte hlasnejšie. Maximianus sa nadýchol k tretiemu výkriku.
„Rimania, ste pripravení na vojnu?!”
„ÁNO!” tretia odpoveď prešla do tiahleho revu, ktorý postupne nahradilo búchanie oštepmi a gladiami do štítov. Jednoliaty hluk sa niesol cez Váh a Maximianus sa spokojne uškrnul. Obrátil sa germánskej horde čelom a odklusal nabok k prítmiu lesa, kde čakala jazda.
Výkriky a hecovanie už stačili aj Valaovi a jeho Naristom. Proti Rimanom sa bez varovania vzniesol tmavý mrak šípov a kameňov z prakov.

……………………………………………..

Legát Maximianus stál pod bralom pri Váhu a sledoval, ako jeho prepustenec Lucius Valerius v spoločnosti dvoch legionárov stoja na drevenom lešení a kladivami a dlátami usilovne sekajú do skaly. Vo vzduchu poletovali vločky, rok sa chýlil ku koncu a v Laugaríciu ostalo len necelých deväť stoviek vojakov z Maximianovej légie II Adiutrix. V Germánii, na západ od Laugarícia však rímske jednotky pod velením pretoriánskeho prefekta Paterna stále prenasledovali Kvádov, kým cisári Marcus Aurélius a Commodus sa utiahli do Vindobony v západnej Panónii.
Dláta neúnavne vyrývali do brala pri Laugaríciu písmená. Lucius Valerius, ktorý sa v Maximianových službách naučil čítať a písať a stal sa tak jeho osobným tajomníkom, poctivo ryl nápis vymyslený Maximianom a jeho dvaja spoločníci zatiaľ odbíjali kameň, aby pripravili podklad pre písmená.
„Victoriae Augustorum…“ čítal sám pre seba Maximianus prvé písmená. „Ešteže si sa naučil pekne písať, Lucius. Ide ti to naozaj od ruky,“ zavolal na neho bodro a mohutný Hiberňan sa zhora zaškeril.
„Bohom a tebe buď zato vďaka, domine,“ povedal. „Moje dielo tu ostane ako spomienka a budúci cisári ho budú chváliť,“ dodal veselo.
„Myslíš tým naše dielo, že Lucius?“ podpichol ho legát.
„Samozrejme, domine,“ vážne prikývol Lucius. „Nápad bol tvoj.“
„Musíš uznať, že mám iba dobré nápady.“
„Prirodzene, domine,“ povedal bývalý otrok. „Najmä ten, že na nápise bude tvoje meno.“

IMG_1294